برای ثبت شرکت به چه اندازه سرمایه نیاز داریم؟

برای ثبت شرکت به چه اندازه سرمایه نیاز داریم؟

سه شنبه 14 بهمن 1399
12:23
ثبت انواع شرکت و برند

برای ثبت شرکت به چه اندازه سرمایه نیاز داریم؟

یکی از مهم ترین سوالات افرادی که خواهان ثبت شرکت هستند میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت است. در واقع این نگرانی باعث شده است که برخی گمان کنند راه اندازی و ثبت یک شرکت ممکن است برای آنها هزینه زیادی به همراه داشته باشد و این در حالی است که ثبت شرکت یک فرایند بسیار کم هزینه است با وجود اینکه سود و اعتبار زیادی برای صاحبین شرکت به همراه دارد.

به صورت کلی اگر بخواهیم مطابق با قانون بررسی کنیم انواع شرکت تجاری تعریف شده در قانون تجارت ایران میزان سرمایه متفاوتی برای ثبت نیاز دارند. بر این اساس می توان میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت را در هر یک از قالب های حقوقی تعریف شده به شکل زیر عنوان کرد:

- شرکت سهامی خاص:

برای ثبت شرکت سهامی خاص تنها به 100.000 تومان سرمایه نیاز دارید. یعنی اگر حداقل سه شریک در نظر بگیریم برای ثبت این شرکت هر شریک باید حدود 35000 تومان سرمایه در نظر بگیرد. هر چند هر چه میزان سرمایه بیشتر باشد اعتبار شرکت بالاتر خواهد بود اما آنچه در قانون آورده شده است و برای ثبت شرکت سهامی خاص لازم است، همین 100 هزار تومان است که در ضمن 35 درصد از آن الزاما در زمان ثبت شرکت باید تادیه شود.

- شرکت سهامی عام:

برای ثبت شرکت سهامی عام به 500.000 توان سرمایه اولیه نیاز دارید که با در نظر گرفتن حداقل 5 نفر شریک می توان برای هر شریک 100 هزار تومان متصور شد. در ضمن برای این شرکت نیز باید در بدو ثبت شرکت حداقل 35 درصد آن را الزاما تادیه کرد.

- شرکت تضامنی و نسبی:

شرکت های تضامنی و نسبی از نوع شرکت های اشخاص هستند، یعنی این نوع شرکت ها اعتبار خود را از نام شرکا دریافت می کنند و تنها باید نام فرد یا افرادی در عنوان شرکت دیده شود و میزان مشخصی از سرمایه اولیه برای ثبت شرکت تضامنی و نسبی دیده نشده است.

- شرکت با مسئولیت محدود:

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز به 100 هزار تومان درست مثل شرکت سهامی خاص نیاز دارید با این تفاوت که در شرکت با مسئولیت محدود الزامی به تادیه 35 درصد نیز ندارید و تنها باید مدیر عامل تعهد دهد که در زمانی مشخص سرمایه شرکت را به حساب شرکت واریز می کند.

- شرکت های مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی

برای ثبت شرکت مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی نیز تعریف مشخصی برای حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در قانون آورده نشده است. بنابراین می توان بدون سرمایه اولیه برای ثبت این نوع شرکت ها نیز اقدام کرد.

- شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی در دو حالت عام و خاص صورت می گیرد. برای ثبت شرکت تعاونی خاص باید سهامداران حداقل 1 میلیون تومان و برای ثبت شرکت تعاونی عام حداقل 10 میلیون تومان سرمایه در نظر بگیرند.

- موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری نیز نیازمند مبلغ مشخصی از سرمایه برای ثبت طبق قانون نمی باشد.

لازم به توضیح است که منظور از سرمایه برای ثبت شرکت میزان آورده و یا مبلغی است که به حساب شرکت باید شرکا واریز کنند و به ازا آن سهام و یا سهم الشرکه دریافت می کنند و شامل هزینه های ثبت شرکت نمی شود. هر چند هزینه های ثبت شرکت نیز بسیار ناچیز است و به نسبت سود و اعتباری که شرکت می تواند برای افراد به همراه داشته باشد بسیار مقرون به صرفه است.


[ بازدید : 29 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به ثبت انواع شرکت و برند است. || قدرت گرفته از Pasargadblog.ir
× بستن تبلیغات